ludia-1016Gerbiami tėveliai!

Džiaugiamės, kad Jūsų vaikučiai jau nuo rudens pradeda lankyti mūsų įstaigą.

Kviečiame prisijungti prie mūsų FB grupės: Vilniaus lopšelis-darželis ,,Paslaptis” ir taip pat sužinoti apie vaiko adaptaciją ir kt.

Pasirengimas darželio lankymui

Įstaigos lankymo pradžia daugeliui tėvelių kelią nerimą ir tai normalu. Sunkumų kyla, kai tėvai apie savo baimę, vaikams girdint, išsako pokalbiuose su namiškiais. Norime patarti, kad apie įstaigos lankymo pradžią būtų kalbama kaip apie natūralų įvykį, kuris neišvengiamai įvyks. Nepatariame kurti ir pernelyg džiugių lūkesčių, kurie gali vaiką nuvilti.

Nerimą patiria ir pedagogai, nes nežino, kaip būsimi ugdytiniai pritaps naujoje aplinkoje. Ar jie bus pasirengę šiai patirčiai. Pats vaikas yra visiškai priklausomas nuo savo tėvelių, todėl tėvų noras ir pastangos nuveikti būtinus pasirengimo įstaigos lankymui darbus, didžiąja dalimi lemia sėkmingą adaptaciją ir tolimesnį vaiko ugdymąsi.

Pirmas dvi savaites, o kartais mėnesį ir daugiau, pradėjus lankyti darželį, vyksta vaiko adaptacija. Vaikai patekę į naują aplinką gali elgtis įvairiai: būna liūdni, įsitempę, nekalbūs, apatiški arba neįprastai judrūs, pikti ir/ar agresyvūs. Tai normali mažo vaiko jausmų eiga, kurią suaugusiems reikia suprasti ir kantriai išlaukti. Tai laikas, kai vaikas, o kartu ir jo tėvai (globėjai) turi prisitaikyti prie pasikeitimų ir naujų sąlygų. Labai svarbu suteikti vaikui saugumo jausmą, atliepiant jo individualius poreikius. Vaikų adaptacijos trukmė būna skirtinga ir priklauso nuo vaiko amžiaus ir raidos ypatumų, asmeninių savybių, socialinės patirties ir ugdomosios aplinkos pritaikymo.

Sekminga vaiko adaptacija

Dienos ritmas

Pasistenkite, kad iki darželio lankymo pradžios vaiko dienos ritmas būtų panašus į įstaigos dienos ritmą. detia-136

 

deti-animatsionnaya-kartinka-0166Jūsų grupės darbo laikas – 6.00 val. – 18 val. Iki 9.00 val. laukiame vaikučių atvykstant. Jeigu ketinate vaiko į įstaigą neatvesti, prašome pranešti grupės mokytojai iki 9 val., nurodant priežastį. Pagal tos dienos vaikų skaičių rašomas valgiaraštis, todėl labai svarbu apie neatvykimą pranešti iki 9 val.

detia-482Pusryčiaujame nuo 8.15 val. iki 08.50 val., pietaujame nuo 11.30 iki 12.20 val., vakarienė nuo 15.00 val. iki 15.25 val.

3031b3776c0c5f5e422b59a458206b5d

Ruošiamės į lauką, žaidžiame ir stebime aplinką, stipriname sveikatą, supažindiname su pasauliu bei kt. lauke nuo 10.10 val. iki 11.30 val. ir nuo 16.20 val. iki 18,00 val. (jeigu oras palankus).

Adaptacija. Priežiūra ar ugdymas?

Vaiko ugdymas prasideda vos peržengus darželio slenkstį. Nereikia manyti, kad tik paėmę pieštuką į rankas, vaikai pradės ugdytis. Vaiko socializacija ir kasdienio gyvenimo įgūdžiai yra svarbiausios ugdymo sritys ankstyvajame amžiuje. Kol vaikai nesavarankiški, svarbiausia – jų fiziologinių poreikių tenkinimas. Vyksta adaptacija, socializacija, vaikas išmoksta būti be mamos, pratinasi prie naujų bendraamžių. Gali būti, kad tai pirma bendraamžių grupė Jūsų vaiko gyvenime. Vadinasi, Jūsų vaikas nebebus vienintelis ir pats svarbiausias. Teks savo norus ir įpročius derinti su kitais vaikais. Mes nekalbame apie vaiko poreikius, tokius, kaip saugi aplinka, gera priežiūra, sveikas maistas, miegas, buvimas gryname ore ir pan. Šie poreikiai, žinoma, bus patenkinti. Mes kalbame apie vaiko norus, kurie buvo tenkinami ir įpročius, kurie formavosi šeimoje. Bendruomenėje ne visi vaiko norai ir įpročiai gali būti suderinami su kitų norais ir įpročiais.

Darželio lankymo pradžia bus sklandesnė, jeigu jį lankysite be pertraukų. Ne visada vaikas norės eiti į darželį, bet siūlome nenuolaidžiauti, kad vaikas neįprastų jumis manipuliuoti.

Apranga

Pasistenkite rengti vaiką patogiais, jo amžių ir gebėjimus atitinkančiais drabužiais (kuo mažiau sagų, be diržų, petnešų ir pan.). Privaloma turėti patogią, vaiko sveikatai palankią avalynę, skirtą dėvėti patalpose (pageidaujami batukai kietu padu, su lipukais, o ne su raišteliais, jokiu būdų ne įspiriamos minkštos šlepetės ar „kroksai“). Suprantame, kad dviejų metų vaikai patys negeba rengtis, bet visi mielai bando, jeigu to buvo pratinami namuose. Padrąsinkite, sakydami: „tu gali pats“, „tu jau moki“ ir turėkite kantrybės išlaukti. Nepamirškite vaiko spintelėje palikti „atsarginių“ drabužėlių, maišelių sudėti nešvariems drabužiams, drėgnų servetėlių, nosinaičių. Pamokykite vaiką spintelę susitvarkyti.

Savarankiškumas

Kuo vaikai savarankiškesni, tuo mažiau laiko užtrunkama ruošai ir daugiau skiriama ugdymui. Kiekvienas vaikas auga ir vystosi skirtingai, tačiau juos vienija vienas bendras bruožas – jie yra smalsūs naujai patirčiai ir visi nori veikti, bandyti, mokytis. Tėvelių darbas yra išnaudoti vaikų žingeidumą naujai patirčiai ir stengtis suformuoti jiems svarbius kasdienio gyvenimo įgūdžius – patiems rengtis, stengtis valgyti, gerti iš puoduko (ne iš buteliuko), plautis rankytes, išpūsti nosytę, prašytis į tualetą (pageidautina atpratinti nuo sauskelnių), sutvarkyti žaisliukus ir kt. Mes nesitikime, kad vaikai visa tai jau mokės, bet apie šiuos higienos ir savitvarkos įgūdžius jie turi sužinoti šeimoje, o darželyje juos įtvirtinti. Prisiminkime, kad įstaigoje ir taip bus daug naujų, džiuginančių ir gąsdinančių patirčių. Taigi, kuo vaikas bus savarankiškesnis, tuo jam bus lengviau adaptuotis.

Sveikata

Mums visiems labai svarbus sveikas ir saugus vaiko buvimas darželyje. Tėveliai paprastai labai nerimauja dėl nesibaigiančių vaikų virusinių susirgimų. Gali būti, kad pirmaisiais darželio lankymo metais vaikai dažniau sirgs. Dėl to nereikėtų piktintis, o tiesiog žinoti, kad iki 4-5 m. formuojasi vaiko imunitetas ir niekas čia nekaltas – nei mokytoja, nei gydytoja, nei tėvai, nei vaikai. Reikėtų suprasti, kad tik nuo tėvų sąmoningumo ir geranoriškumo priklauso, ar jų vaikas lanko įstaigą sveikas. Mokytoja neturi medicininio išsilavinimo ir nediagnozuoja ligų, tačiau pastebėjusi ryškius ligos požymius, informuoja tėvus ir paprašo pasiimti vaiką iš įstaigos. Apie vaiko ligą prašome nedelsiant informuoti grupės mokytoją. Atvykus po ligos, pirmą dieną parašyti pateisinimo raštelį, nurodant nelankymo priežastį ir tikslų ligos laiką.

Negalima į įstaigą nešti vaistų, buteliukų su skysčiais, žindukų, maisto. Prašymas atpratinti vaiką nuo krūties gali skambėti keistai, tačiau patirtis rodo, kad pasitaiko ir tokių atvejų.

Mokestis už darželį

Mokestį už vaiko išlaikymą, kuri nustato Vilniaus m. savivaldybė, rasite čia:

https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/cdf88fd0182f11eabbd2d79178d400a0/asr

Viskas apie maitinimą čia: 

https://www.ldpaslaptis.lt/covid-19/veikla/maitinimas/

Kita svarbi informacija

Suprantame, kad pirmomis dienomis turėsite daug klausimų grupės mokytojoms, tačiau adaptacijos metu svarbiausi yra vaikų poreikiai. Ypač yra užimtas maitinimo, migdymo laikas. Nepykite, jeigu į Jūsų klausimus mokytoja negalės atsakyti iš karto. Mažiau užimtu laiku jums tikrai bus suteikta visa rūpima informacija. Daugelį atsakymų į Jums rūpimus klausimus rasite dvišalėje sutartyje. Drąsiai kreipkitės į administraciją el. paštu rastine@paslaptis.vilnius.lm.lt, tel. +370864529535 ar atvykę į įstaigą.

Rugsėjo/spalio mėnesį visos grupės kvies tėvų susirinkimus. Išnaudokite susirinkimų laiką grupės bendruomenės subūrimui, susitarimams, kurie bus svarbūs visus ateinančius metus.

Pradėjus lankyti įstaigą, gausite galimybę prisijungti prie e-dienyno „Mūsų darželis“. Jame rasite rūpimą informaciją apie ugdymo procesą, vaikų pasiekimus, lankomumą, renginius, valgiaraščius ir kt.

Kiekvienas vaikas ugdosi savo tempu. Visiems suaugusiesiems patariame apsišarvuoti kantrybe, palaikyti vieniems kitus, pasitikėti ir laikytis susitarimų.

SKLANDŽIOS VISIEMS PRADŽIOS!

PRASMINGŲ IR DŽIUGINANČIŲ PATIRČIŲ!

Pagarbiai

Įstaigos direktorė Alina Grinevič